TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Faqja 9 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:35 pm

204. Mbas asaj kalaje
I: Mbas asaj kalaje mor
Nje bahēe me lule. :I
Njė bahēe me lule moj
Mbushur plot me cuca.
Mbushur plot me cuca
Cila asht’ ma e bukra?
Cila asht’ ma e bukra, mor
Njajo’ faqekuqja!
Njajo’ faqe kuqja, mor
Zemrėn t’a kėputka!
Zemrėn ta kėputka, mor
Sytė me lot t’i mushka.
Sytė me lot t’i mushka, mor
Gjallė nė dhe tė futka!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:35 pm

205. Ē’na erdhi kjo pranverė
Ē’na erdhi kjo pranverė
Ma e bukur se ēdo herė.
Se qeshi mali, fusha se qeshi
Lulet plot me erė
Mirė se vjen ti moj pranverė
Ku i paske vajzat o
- Ku i kam shoqet-o?
- Nė fshat tė ri i ke, moj pranverė.
Janė vajzat-o, bashkė me trimat-o.
- Ku i paske vajzat-o?
- Ku i kam shoqet-o?
Ngjitun mbi diga e nė kantiere
Shiko tek punojnė bashkė me trimat-o!
Sa herė vjen ti moj pranverė
N’a mbush plot gėzim
Anė e mbanė atdheut tonė
Qeshet jetė e lirė.
Ti na vjen e na lulzon,
Nė vetėm nji stinė.
Kurse neve t’gjithė gėzojmė
Lulėzojmė Shqipninė!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:35 pm

206. Nji natė hana se ē’po ndrinte (2)
I: Nji natė hana se ē’po ndrinte
Ishim vetėm pa njeri-e. :I
I: O njė qemane, lalo, se ē’po binte
Edhe frynte pak veri-e. :I
Pėr njė natė desh shkallova
U ngrit’sh nė njė tepe.
O pėrpara shtėpisė tė shkova
Gjet’sh nji vajzė, nji tė re.
Ajo plaka se ē’mė thoshte
Pėr tė renė qė kishte ngjarė.
O kishte ngelur fare pa paj-e
Rrobat se ē’ia kishin marrė.
Doli hana, doli hylli
Doli sorkadhja nga pylli.
O, emrin tand nuk e gjej dot
Do ta qaj gocėn me lot.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:38 pm

207. Kėnga e Mahmudesė
Kjo sevdaja e insanit
Edhe gjarpnin ē’e pėrvlon;
Mahmudeja e sulejmanit
Me gazep sokakut shkon.
M’at Edrene tė gremisur,
Andėrr m’u shtir e mjera sevda;
Kur pash’ Mahmuden’ stolisur,
Vall’ e mjera se ‘ē’po ka!
Myrati s’mė le ta gjej,
Kam baftin qi ma largon;
Sytė mė ēdo an’ t’i kthej.
Si nata m’i errėson.
Mė shkon me llanė pėrveshė,
S’I mat shoqet mė kėt dhe;
Vjen me buzė duke qeshė,
Du dy syt’, moj Mahmude.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:38 pm

208. Sot kėndoj nė festival
Sot kėndoj nė festival-e,
Hej hajde more hej!
I: Kėngėt tona atdhetare. :I
Ku je kanga popullore
Rrjedh nga gurra shekullore.
Ref.:
Kangė e dashun-o, kanga ime
Unė t’dėgjoj o me mallėngjime.
Kangė e dashun, kanga ime
Kur t’dėgjoj o mė mush me g’zime.
Bjen daullja bashkė me dajre
Hej aman, more hej!
I: Djem e vasha moj hedhin valle :I
Ref.:
Kangė…
Bjerni trima ēiftelisė,
Hej hajde more hej!
I: I kėndojmė o gjithmonė shoqnisė :I
Ku je kanga popullore
Rrjedhė nga gurra shekullore!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:38 pm

209. Moj Sanije, bukurije
I: N’andėrr jam nė gjum tė parė
Ftyra jote m’ra ndėrmend. :I
I: Kur filloi gjumi me m’dalė
Ēela sytė e s’shof kėrkend. :I
Moj Sanije, bukurije
Kanga jote ka dalė sot.
Mos t’vij keq qė po t’a knojna
T’a ka qitė ashiku jot.
Iku fllanza prej kafazit,
Shkoi nė mal me hangėr borė.
Unė u djegsha si vaj gazi
Nuk e la pa t’shti nė dorė!
Dy penxhere ly’ me bojna
Ibrahimi i ka goditė.
Moj Sanije mos ban ojna’
Prej Allahut t’raftė nji pikė!
________________________________________________
ojnė - sjellje a shtirje e dikujt sikur nuk e do apo nuk i
pėlqen diēka; lojė, naze, xhible

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:39 pm

210. M’kanė thanė shoqet mramė
I: M’kanė thonė’ shoqet mramė:
- Merre moj merre plakun-e! :I
I: - O ju thaft goja mori shoqe!
Qė ma dhatė ju plakun- e
Tuj e pasun ēunin –e. :I
Ref.:
I: U bu, bu, tjarnane :I
I: Hajt tė lumshin kamėt’ e! :I
I: Boj’ kuvend me gocat –e :I
I: Shih gocat shqiptare
Bukur hedhin valle! :I
M’kanė thonė shoqet mramė:
- Merre moj merre ēunin-e!
- O ju lumt goja mori shoqe!
Qė ma dhatė ju ēunin -e
Ēunin gushėpullumbin –e!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:40 pm

211. Po n’a vjen karaj me dru (potpuri)
O po na vjen karaj me drue
Po na vjen karaj me drue.
- O dil moj nuse me shkarkue
dil moj nuse me shkarkue!
Refreni:
Jar nana nana nana ne
Du’je mi du’je ēunin-e
Ēunin mi gushpėllumin-e
Se puntor e ke!
Jar nana nana nana ne
Duje mi du’je djalin e
Djalin mi tė marrin-e
Se puntor e ke!
- O jom nė magje tuj gatue
Jom nė magje tuj gatue.
O kom byrekun o tuj t'hollue
Kom byrekun o tuj t'hollue.
Refren:
Jar nana…
O mu ke guri qė bon xixa
Mu ke guri qė bon xixa.
O shko me lalėn e boj pipza
Shko me lalėn e boj pipza.
Ref.:
U bu, bu…

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:40 pm

212. Ra Faja prej fikut
I: Tė rroftė Faja nuse! :I
I: O me shami tė kuqe. :I
Refreni:
Jarnana, na, ne hopa
Jarnana, na, ne hopa.
Ra Faja prej fiku.
Nuk e zu dekiku.
Refreni
Jarnana…
Se ē’po digjet njė shami
Porsi gjaku flakė e kuqe
Vello e Fajės po nxierr tym
Edhe zjarri si tė shuhet?
Refreni:
Jarnana…

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:40 pm

213. N’penxhere ke dalė (2)
I: N’penxhere ke dalė
Pėr me ba sehir. :I
I: Prit tė them nji fjalė o moj gocė.
Nji fjalė pėr tė mirė! :I
Nė rrugicė tė pres
Tė t’falė njė dhuratė.
Si kujtim ta keshė, o moj gocė
Mos t’mė marr’sh inat!
Mė le nė vetmi
Si zog tė harru’m.
Ruje dashurinė o moj gocė
Qi ke pasė pėr mu’!
______________________________
sehir = magji ( nė kėtė kėngė e ka kuptimin me vrojtue, me soditė)

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:41 pm

214. Artizane e Lumės
I: Artizane e Lumės je
Shoqen tande nuk e gjej. :I
I: Natė e ditė nė vek punon
Qylyma t’bukur prodhon. :I
Ref.:
I: Cucė lumjane
T’lumshin du’rėt-e!
Artizane
End qylymat-e! :I
Ti punon pa u lodhun-e
Me gėzim nė vekun-e.
Lule t’bukra ti qėndisė
Mori lulja e Malėsisė.
Ref.:
Cucė…

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:41 pm

215. Kanga e Gani Begut
O leu dielli more, aman nė buzė mali
Po shkėlqejnė gur’t e kalasė, e hajde
I: O Gani Begu, more, Gani Beg Toptani
Ndan zeqatin fukarasė. :I
Gani Begu more, veshun me fustana
Gardh me gardh e shteg o me shteg, e hajde
O Liku i Nurit, more me Sufin e Miftarit
Nuk janė djem o qė du’n me vdekė.
Gani Begu more o i hypi atit
Gjithė Tirona zunė me qa:
- Mos kujtoni se shkoj n’Stamboll
Shkoi n’Korfuz tevdil hava!
O dit’n e ejte more, o n’tre sahati
Rrin Gania tuj mendu’, e hajde:
- O ēohi djem more o ti rrokim hutat
Sadi Mollėn e kanė rrethu!
Osman Motja me Llesh Nikollėn
Xhiu i Fajės me Demin e Sulės.
Gani Begu e zu derėn:
- Na t’i bijmė me hyxhym kullės!
Shum fort qe hazdisė
Harroi Zot e pejgamer.
Iu sul Zoti prej Ganisė
Me lanė vetem pa hyner.
____________________________________________
tebdil hava - verime, me pushime verore

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:42 pm

216. Gjinokastra n’atė shpat mali
Gjinokastra n’at shpat mali
Guri shekullor.
Tundet sot nga festivali
Gjinokastra jonė.
I: Hajt t’ja themi sot njė kange
Kangės sonė tė re.
Ti me iso, unė me daire
Le t’shkojė der’ nė re. :I

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:42 pm

217. Ēelin qershiat
I: Ēelin qershiat lule plot mimoza
Trandalili erė kundėrmon.
Vjollcat ma t’bukra, lule shqiptare
Sikur ti na erdhen moj pranverė. :I
I: Vaj ju qėndisnit ndjenjat-o
Mbrenda katėr mureve t’shtėpisė
Nė fabrikėn tonė vajzat duararta
Do t’na sjellin drit’n e dashnisė. :I
I: Shihni lulėkuqet qė kanė ēelė petale
Era e trandafilit kundėrmon.
F’tyra ma t’buk’ra prore shpipėtare
Gocat e bukra pikturojnė. :I
M’a shumė dritare sot do t’kan
Ndaj prodhojnė xhama sa mė shumė
Nė fabrikėn tonė vajzat duar-arta
Do t’na sjellin drit’n e dashurisė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:42 pm

218. Aman gocė e re
Kush ma freskon ballin mu’?
Aman gocė e re.
Tė kam dashtė dhe prap tė du’
Aman gocė e re.
Hej, aman gocė e re
Hej, sa e bukur je!
Kjo dashnia qoftė mallku’!
Aman gocė e re.
Tė kam dashtė dhe prap tė du’
Aman gocė e re.
Hej, aman gocė e re
Hej, sa e bukur je!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:43 pm

219. Njė bahēe me trandofilla
I: Njė bahēe me trandofilla
Kėputa njė luleborė. :I
I: E bashkova me zamakun
Dhe me te tė lidhė kunorė. :I
Lulebora dhe zamaku
Sa bukur ato kėrcejnė.
U bashkuan dhe lule tjera
Dhe me to po dėfrejnė.
Lulebora ėshtė nusja jonė
Sa bukur ajo vallėzon!
Dhe zamaku ėshtė dhėndri jonė
Qė tė dy rreze lėshojnė.
M’u ke sheshi i Bezistanit
Dasmė e madhe plot hare.
Kėrcen dhėndri nga Elbasani
S’bashku me nusen e re.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:43 pm

220. Vajta rashė nėpėr bahēe
Vajta rashė nėpėr bahēe, aman
M’bjen ndėrmend mori pėr ty.
Po tė them moj manushaqe, aman
Nuk tė ndrroj mori pėr sy!
Ref.:
Lule, hej, hej aman
Shpirt-o o ku tė kam?
Dola n’penxhere
Synin kur t’a pashė
Asaman moj gocė
Marshallah, tė thash’.
Vajta rashė o nėpėr bahēe, aman
Ēova kryet moj me t’shikju’
Dashninė tande kur ma ēfaqe, aman!
Kur mė the se je pėr mu’.
Ref.:
Lule…

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:43 pm

221.. Of aman moj Perėndi
Of aman moj Perėndi
Ēfar igballi paskem pasė!?
I: Natė e ditė mendoj pėr ty
Ma mbushe shpirtin me maraz. :I
Ki mėshirė moj ti pėr mu’!
Unė tė pres i pėrmallu’m
E du’ t’i shof dy sytė e zi
N’du’rt e tu’ja tė jap shpirt.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:44 pm

222.. Njė barakė me d’rrasa t’vjetra
I: Njė barakė me d’rrasa t’vjetra
Vejnė e vijnė vasha t’reja. :I
I: Nuk iu shifen sytė e ballit
Nga ēarēafi, ferexheja. :I
I thonė hoxhė, por hoxhė nuk ishte
Nuk thrret’ sallė nuk thrret’ jaci.
Gjithė ditėn tuj pi raki
Ban hajmali pėr bukuri.
Njė barakė me drrasa t’vjetra
Aty rrin njė burrė i gjatė.
Ai bon zarfa edhe letra
Me t’vėrtetė ja ka zanatė.
__________________________________________
jaci – kohė e faljes nė mbrėmje

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:44 pm

223.. Po i vjen era karajfilit
Po i vjen era karajfilit
Mu’ meraku o mė ka zanė.
I: M’len nji ēast o tė rri pranė teje
Dhe nė vdeksha dert nuk kam. :I
Ref.:
E nė bahēe k’non bylbyli
Ti mė rrin moj tuj mendu’.
Floku yt moj pala pala
E syn’ e bukur ta ka mbulu’
Fryn nji erė e ftoftė nga mali
Unė i mjeri dal me t’pa.
Tuj mendu’ aty mė rrijshe
Gjethi i verdhė aty ka ra.
Ref.:
E nė bahēe…

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:44 pm

224. Ē’asht’ ky djalė moj nanė
I: Ē’asht ky djalė moj nanė
Qė po vjen nga shpia? :I
I: I hollė e i gjatė, o moj nan-e
M’i mu’r mend’t e mia. :I
Ē’asht’ ky djalė moj nanė
Qė po vjen te porta?
I hollė e i gjatė o moj nanė
Ē’po ēuditet bota!
Sy e vetlla tua
Si engjėll pehrria.
Oh moj gocė, e gocė e lalės
Ē’na ka zanė dashnia!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:44 pm

225. Pėr nji mot e gjysėm viti
O pėr nji mot-e, gjysėm viti
I: O ne u deshėm moj gocė e vogėl
Kush se diti! :I
O ne u deshėm, kush se diti
O pėrveē teje moj gocė e vogėl
Edhe shpirti.
O pėrveē teje edhe shpirti
O qė atė ditė kur t’a vuna unazėn
E gishtit.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:45 pm

226. Nji natė hana se ē’po ndrin
I: Nji natė hana se ē’po ndrin
Isha vetėm pa njeri. :I
I: O nji qemane larg o moj po binte
Edhe frynte pak veri, :I
Aman, aman.
Unė atė ditė pėr ty erdha
Ftyra jote mė rri ndėrmend.
O pse more shokė nuk po m’shkon fjala
Edhe gjumi nuk po mė zen?
Aman,aman.
Moj bukuri, t’shoh me sy
Se pa ty moj s’mund tė rri.
O gjum’ i shkretė se ē’mė ka mbėrthye
Tė t’baj mollė e t’shti nė gji, aman, aman.
Pėr njė natė desh shkallova
U ngritsh lart o nė njė tepe.
Oh pėrpara shtėpisė tė shkova
Gjetsh njė plakė e njė tė re,
Aman, aman.
Ajo plaka se ē’po thoshte
Pėr tė renė qė kishte qarė.
Oh kishte ngelur fare pa para-e
Rrobat se ē’ia kishin marrė,
Aman, aman.
O po sonte qe sėmurė
Iku lart e derės sime
O mun ke porta e kaurit
Mė vuri shpirtin siklet,
Aman, aman.
Doli hėna, doli ylli
Doli sorkadhja nga pylli.
Oh emrin tėnd nuk e gjej dot
Do ta qaj gocėn me lot,
Aman,aman.
Prita sorkadhen kur doli
Ishte lagur nėpėr vesė.
Duke qeshur ajo mu’ mė foli
S’e harroj deri sa t’vdes,
Aman aman!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:46 pm

227. Ke pasė thanė Safet nji ditė
I: Ke pas thanė Safet nji ditė:
- Kur tė vijė pranvera :I
I: Do tė dalim me shetitė
Sikur herat tjera. :I
Sa herė ballin qi ta l’mojshe
Ti m’rrijshe e qetė.
Premtimin prej tejet dojshe
Se tė du’ pėr jetė.
Ēilin vjollcat dhe zymylat
N’vendin e caktu’m.
Nė atė vend ku k’ndojnė bylbylat
Ne u dashunu’m.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:47 pm

228. Kam tre vjet nė spital
I: Kam tre vjet nė spital :I
I: Kam tre vjet, e o bo bo
Nė spital moj nano! :I
Edhe n’vdeksha nė Tiranė
Edhe n’vdeksha, o bo bo
Nė Tiranė, moj nano!
Le t’mė ēojnė nė Erzen!
Le t’mė ēojnė, o bo bo
Nė Erzen, moj nano!
Njė tė dashun, unė qė kisha
Njė tė dashun, o bo bo
Unė qė kisha, moj nano.
Asht larg deri nė Korēė
Asht’ larg, o bo bo
Deri nė Korēė, moj nano.
Telegrafet s’shkojnė, as s’vijnė
Telegrafet, o bo bo
S’shkojnė as s’vijnė, moj nano.
Do tė vdes nė spital-e
Do tė vdes, o bo bo
Nė spital, moj nano!
Nuk kam vlla me m’kėrkue
Nuk kam vlla, o bo bo
Me m’kėrkue, moj nano!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 9 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi