Peshėngritje; Briken Calja, medalje bronzi nė peshėngritje

Shko poshtė

default Peshėngritje; Briken Calja, medalje bronzi nė peshėngritje

Mesazh nga bledikorcari prej Thu Jun 26, 2008 12:08 pm

Emri: Briken
Mbiemri: Calja
Vendlindja: Shterrmen
Lindur: 19.02.1990

Briken Ēalja ka mundur tė fitojė medaljen e bronzit nė Kampionatin Botėror tė Peshėngritjes pėr tė rinj (i 34-ti) e tė reja (i 14-ti) qė po zhvillohet nė Kali tė Kolumbisė.

Peshėngritėsi shqiptar, i cili merr pjesė nė peshėn deri nė 69 kg, ngriti nė stilin e shkėputjes 136 kg, duke zėnė nė vendin e tretė. Nė stilin e shtytjes ngriti 164 kg duke zėnė vendin e katėrt, tė njėjtin vend qė arriti edhe nė dygarėsh.


Kampionati i 34-t i Botėror i tė rinjve dhe i 14-ti pėr tė reja, qė ėshtė duke u zhvilluar nė Kali tė Kolumbisė, ka nisur me medalje pėr kombėtaren tonė. Gjithēka ka ardhur nga shpatullat e shtėrmenasit Briken Calja, i cili nė stilin e shkėputjes, me 136 kg, ka zėnė vendin e tretė nė peshėn 69 kg.
Ėshtė medalja e bronztė e para ndėrkombėtare nė grupmoshėn e tė rinjve pėr Briken Caljen, i cili dhe me shtatėmbėdhjetėvjeēarėt, tė paktėn nė Landskrone tė Suedisė mė 2006-ėn, ka qenė i tillė. Prezantimi i mirė i shtėrmenasit ka vazhduar dhe nė stilin e shtytjes, teksa me 164 kg ka zėnė vendin e katėrt.
Dhe nė total me 300 kg nė dygarėsh ėshtė renditur po i katėrt. Ndoshta Shqipėria do tė kishte dhe njė tjetėr medalje nė peshėn 69 kg, por ka munguar Gerti Trasha, i cili, me vendin e tetė nė Europianin e tė rriturve nė Linjano tė Italisė, ėshtė kualifikuar pėr nė Lojėrat Olimpike "Pekin 2008".
Ka munguar, sepse ka patur njė dėmtim tė lehtė, dhe pėr tė mos u rėnduar mė shumė, kur janė Lojėrat Olimpike pėrpara, Trasha e ka parė tė arsyeshme tė refuzojė vajtjen nė Botėrorin e tė rinjve.
Sot pritet prova e kampionit tė botės nė fuqi nė peshėn 77 kg, Erkand Qerimajt, prejt tė cilit Shqipėria kėrkon medalje. Pas tij janė dhe Elvis Tabaku nė peshėn 85 kg, Endri Karina nė peshėn 94 kg dhe Maria Veli nė peshėn 63 kg. Gjithsesi ajo qė ėshtė e rėndėsishme, Briken Calja e ka marrė medaljen e parė tė bronztė pėr Shqipėrinė.
__________________
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : Peshėngritje; Briken Calja, medalje bronzi nė peshėngritje N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi