Kombet e Bashkuara

Shko poshtė

default Kombet e Bashkuara

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 8:47 pm

Te gjitha informacionet jane marre nga faqja d@dalos


"Ne, popujt e Kombeve tė Bashkuara, - tė vendosur fuqishėm tė mbrojmė brezat e ardhshėm nga kamxhiku i luftės, i cili nė ditėt tona ka sjellė dy herė vuajtje tė pathėna mbi njerėzimin, tė pėrforcojmė sėrish besimin tonė nė tė drejtat themelore tė njeriut, nė dinjitetin dhe vlerat e personalitetit njerėzor, nė barazinė mes burrit dhe gruas si dhe mes gjithė kombeve, qofshin kėto tė mėdha a tė vogla (...), tė mbėshtesim progresin social si dhe njė standard mė tė mirė jetese nė kushtet e njė lirie mė tė madhe, dhe pėr kėtė qėllim (...) tė bashkojmė forcat tona, nė mėnyrė qė tė ruajmė paqen nė botė dhe sigurinė ndėrkombėtare, tė pranojmė parimet dhe tė fusim procedurat, qė garantojnė pėrdorimin e armėve vetėm pėr interesin e pėrgjithshėm, tė marrim nė konsideratė institucione ndėrkombėtare me qėllim qė tė mbėshtesim pėrparimin ekonomik dhe social tė tė gjithė popujve - vendosėm tė pėrpiqemi bashkarisht pėr arritjen e kėtyre qėllimeve..."

Kėshtu fillon Karta e Organizatės Botėrore, dokumenti bazė, me tė cilin 51 shtete nė vitin 1945 u bashkuan nė San Francisko duke krijuar Organizatė e Kombeve tė Bashkuara. Ndėrkohė, Organizata pėrfshin me 191 anėtarėt e saj pothuaj tė gjitha shtetet e botės

Vetė fjalitė hyrėse tė Kartės tėrheqin vėmendjen nė lidhje me objektivin kryesor, pengimin e luftrave. Kėtij objektivi i nėnrenditen qėllime tė tjera qė i korrespondojnė njė koncepti pėrmbledhės mbi paqen: Pėrmendja e "Tė drejtave themelore tė njeriut" tėrheq vėmendjen nė lidhje me tė drejtat e njeriut, mbėshtetja e progresit tė tyre ekonomik dhe social pėrmendet shprehimisht

Pėr k - Asamblejsė e Pėrgjithshme, Sekretarisė, Kėshilli Ekonomik dhe Social, Kėshillit tė Autorizuar dhe Gjykatės Ndėrkombėtare -, tė cilat ekzistojn
Qė prej themelimit tė saj organizata ka marrė formėn e njė rrejti pothuaj tė parrokshėm programesh, komisionesh, organesh speciale dhe organizatash tė veēanta
Nė koordinimin e gjithė kėtyre aktiviteteve dhe nė garantimin e njė pune eficiente Organizata Botėrore pėrballet medisa probleme. Pėrveē kėsaj ajo qortohet, se reflekton raportet (e pushteteve) tė momentit tė themelimit tė saj nė pėrfundim tė Luftės sė Dytė Botėrore dhe se nuk ėshtė mė bashkėkohore

[Autor: Ragnar Müller]

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi