FEMRAT dhe MESHKUJT, tė ndryshėm nė mėnyrėn e pėrdorimit tė trurit

Shko poshtė

default FEMRAT dhe MESHKUJT, tė ndryshėm nė mėnyrėn e pėrdorimit tė trurit

Mesazh nga Musafir prej Wed May 07, 2008 12:05 am

Nuk e kuptove, sepse nuk mė dėgjove! Sa herė ju ka qėlluar ta thoni, ose ta dėgjoni nga partneri? Qė sot, studiuesit amerikanė u kanė dhėnė njė pėrgjigje pyetjeve tuaja.

Sipas njė studimi tė fundit, burrat dhe gratė mendojnė tė njėjtėn gjė nė dy mėnyra tė ndryshme. Ose mė mirė, me pjesė tė ndryshme tė trurit. Dhe shpeshherė ndodh qė tė mos kuptohen.

Arsyetimi qė bėn dallimin Pėrballė detyrave tė tipit linguistik ose vizual, burrat dhe gratė mund tė japin tė njėjtat rezultate nė tė njėjtėn kohė, duke arsyetuar nė mėnyra tė ndryshme.
Kėtė gjė e vėrtetojnė shumė studime, por deri mė tani nuk ishte provuar asnjėherė qė vėrtet kėta tė fundit pėrdorin pjesė tė ndryshme tė trurit.

Me rezonancėn magnetike pėr imazhet nė Institutin "Kennedy Krieger" nė Baltimora, SHBA, shkencėtarėt kanė analizuar trurin e 30 fėmijėve, meshkuj dhe femra, teksa u ishin dhėnė detyra shumė tė thjeshta. Njėra i pėrkiste bashkėpunimit verbal dhe pėrbėhej nė njohjen e njė sekuence fjalėsh, qė bėnin rimė me njėratjetrėn.

Ndėrsa tjetra i pėrkiste vizuales. Vullnetarėt duhet tė gjenin disa linja tė verdha nė mes tė shiritave blu.

Ana e majtė apo e djathtė?
Pas studimeve rezultoi diēka shumė interesante: kur mendojnė fjalėt, femrat pėrdorin mė tepėr anėn e djathtė tė trurit, ndėrsa meshkujt pėrdorin mė tepėr anėn e majtė. Nė interpretimin e informacioneve vizuale, meshkujt pėrdorin lobin e majtė, kurse femrat pėrdorin mė tepėr lobin e djathtė. Kjo gjė u ka shpjeguar studiuesve edhe shumė pikėpyetje, se pse, pėr shembull, pėr profilin e tyre tė ardhshėm (disa pėlqejnė matematikėn, tė tjera artin) si te djemtė, ashtu edhe te vajzat.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi