Sara, njė shkodrane 12 vjeēare, nė 15 nxėnėsit mė tė mirė tė SHBA

Shko poshtė

default Sara, njė shkodrane 12 vjeēare, nė 15 nxėnėsit mė tė mirė tė SHBA

Mesazh nga bledikorcari prej Mon Jun 16, 2008 10:15 am

Njė njeri i famshėm njėhere pati thėnė qė suksesi nuk matet me atė se se sa larg na ēojnė ne ėndrrat por sa larg iēojmė ne ato. Njė thėnie e tillė tė vjen ndėr mend po tė shohėsh gazetėn e qytetit Wood Ridge nė New Jersey qė i kushton pothuajse njė gjysėm faqeje suksesit tė ekipit tė shkollės sė tyre nė njė kompeticion mbarėkombėtar

Njė njeri i famshėm njėhere pati thėnė qė suksesi nuk matet me atė se se sa larg na ēojnė ne ėndrrat por sa larg iēojmė ne ato. Njė thėnie e tillė tė vjen ndėr mend po tė shohėsh gazetėn e qytetitĖood Ridge nė Neė Jersey qė i kushton pothuajse njė gjysėm faqeje suksesit tė ekipit tė shkollės sė tyre nė njė kompeticion mbarėkombėtar (Ėord Masters Analogies Challenge).

Shumė herė ka rastisur qė nė tabelat e njoftimeve nė oborret e shkollave nė qytete tė ndryshme tė shikosh “Studenti i muajit” apo “Studenti i vitit” dhe emri qė lexon tė tingėllon i njohur. Historia e mėposhtme eshte pjese e te njejtit mozaik. Ėshte nje tjeter student shqiptar qe motivon e nxit.

Ėood Ridge (nje qytet ne Bergen County), marre nga cdo standart eshte nje nga distriktet shkollore me te mira jo vetem ne shtetin e Neė Jersey por edhe ne rang kombetar. Ekipi i kesaj shkolle zuri vendin e tete ne Amerike midis 424 ekipeve te perzgjedhura per kete kompeticion qe cdo vit rregjistron rreth 225,000 studente pjesemarres nga e gjithe Amerika. E gjithe kjo histori nuk do te perbente asnje interes per lexuesin shqiptar sikur nje pjesemarres ne kompeticion te mos ishte shqiptare.

Sara Braqiqė zuri vendin e parė nė distrikt ėshtė njė nga 15 studentėt e vetėm te klasave tė gjashta nė tė gjithė Ameriken qe moren maksimumin e pikeve. Sara qe eshte 12 vjec ka ardhur ne Amerike si emigrante vetėm katėr vjet mė parė. Sara eshte nxenese e klases se studenteve me dhunti te vecanta. (kjo klasė pėrbėhet nga nje grup studentesh qe jane zgjedhur ne kete grup bazuar ne performancen e viteve te meparshme).

Pasi lexuam gazetėn amerikane ku ajo renditej ndėr 15 nxėnėsit mė tė mirė tė SHBA-sė, u pėrpoqėm gjatė ditės sė djeshme ta kontaktojmė Sarėn nė telefon dhe mė nė fund ia dolėm. Sara studion shumė dhe i pėlqen shkenca dhe leximi. Na tha se shumė nga ky sukses Sara dhe pjesetarėt e tjerė tė ekipit ia dedikojnė njė mėsueses sė tyre me emrin Debra Shėaizger, mėsuese me shumė eksperiencė, shumė e rreptė dhe kėrkuese.

Kur e pyetėm Sarėn se ēfarė e motivon pėr tė mėsuar ajo pergjigjet thjesht: dėshiron qė tė shkojė nė njė kolegj tė mirė. Sara studion rregullisht ēdo dite. Ajo ėshtė edhe pjesėtare e ekipit tė Softbollit, i cili kėtė vit dolėn nė ēerekfinalen e ligės lokale. Sara vazhdon tė jetė shumė e lidhur me vendlindjen. Nė ēdo rast qė ka projekte me karakter gjeografik, Shqiperia eshte preferenca e saj e pare. Ajo edhe tashti reciton ne menyre perfekte vargjet e “Gjuha Shqipe” te Fishtes. Sara lexon shume libra. Seria e Harry Potter jane librat e saj te preferuar.

Shpesh e gjejme veten duke u ankuar nen trysnine e perditshme te integrimit ne nje shoqeri qe nuk eshte aq e lehte per tu “perqafuar”. Jane femije si Sara qe na kujtojne se edhe nė vend tė huaj suksesi mund te arrihet me pune konstante. Eshte suksesi i ketyre femijeve qe e perligj plotesisht sakrificen e prinderve te tyre per t’ju dhene shansin e konkurrimit te ndershem.. Njohjet dhe miqesite qė lenė pas kėtu nė Shqipėri, atje larg, i zevendeson motivimi e studimi me perkushtim per t’u integruar ne shoqeri jo ne baze te njohjeve por ne baze te vlerave e aftesive. Ky eshte pikerisht mėsimi qe keta femije na japin perdite e prandaj histori te tilla janė mė shumė se sukses.

shkodraonline
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : Sara, njė shkodrane 12 vjeēare, nė 15 nxėnėsit mė tė mirė tė SHBA N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi