Vazhdojnė protestat agresive nė Greqi

Shko poshtė

default Vazhdojnė protestat agresive nė Greqi

Mesazh nga ALbo prej Mon Dec 08, 2008 11:07 pm

Athinė- Pėrgjatė gjithė ditės sė sotme kanė vazhduar protestat nė Greqi. Ato nisėn nė Selanik dhe mė pas u shtrinė edhe nė kryeqytetin helen, Athinė dhe qytete tė tjera. Media greke njofton se Kryeministri Kosta Karamanlis ka kėrkuar njė takim me takimin e liderit tė opozitės nė Greqi Jorgo Papandreos.Grupe tė rinjsh po plaēkisnin sonte nė mbrėmje dhjetėra dyqane nė qendėr tė Selanikut, qyteti i madh nė veri tė Greqisė dhe policia nuk po ndėrhyn. Vjedhjet, sidomos nė dyqanet e veshjeve dhe tė bizhuterive, filluan pas pėrfundimit tė dy manifestimeve tė organizuara nga opozita e majtė kundėr vrasjes ditėn e shtunė nga policia tė njė adoleshenti dhe ku u morėn pjesė mė tepėr se 5 000 persona.Ndėrkohė disa incidente shpėrthyen nė mbrėmje nė Athinė, ku u pėrfshinė grupe tė rinjsh tė cilėt thyenin vitrina dhe digjnin koshat e plehėrave nė kuadrin e njė kortezhi protestuesish tė majtė kundėr vrasjes sė njė adoleshenti nga policia. Ndėrkohė qė rryma e madhe e manifestuesve po drejtohej nga parlamenti, nė sheshin qendror "Sintagma", disa grupe tė rinjsh shkėputeshin nga kortezhi pėr tė thyer vitrina dhe pėr t'i djegur mė tej ato dhe koshat e plehėrave.Policia reagoi duke hedhur herė pas here gaz lotsjellės, siē shihet nga imazhet e televizioneve. Qindra persona janė mbledhur gjithashtu nė lagjen Exarchia, ku po pėrballen me njė kordon tė madh tė forcave tė ndėrhyrjes sė shpejtė, njofton televizioni publik Net. Njė zjarr ra nė katin pėrdhes tė njė ndėrtese nė kėtė zonė dhe u shua shpejt nga policia, shtoi.Greqia pėrballet sot me protesta pėr tė tretėn ditė rresht pas vrasjes sė njė 15 vjeēari nga policia tė shtunėn. Ngjarja ka shkaktuar protesta nė mbarė vendin dhe protestuesit kanė shkaktuar dėme tė mėdha e janė pėrplasur me policinė.
ALbo
ALbo
Admin

Male
Numri i postimeve : 414
Reputation : 1
Points : 1
Registration date : 16/04/2008

http://albemigranti.forum.st

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi