Forumi Albemigranti
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mungesa e gjumit rrezik pėr kancer

Shko poshtė

default Mungesa e gjumit rrezik pėr kancer

Mesazh nga Vizitor Tue Dec 16, 2008 11:07 pm

Njė studim i ri ka treguar se ushtrimet e rregullta trupore mund ta zvogėlojnė rrezikun pėr t’u sėmurė nga kanceri, mirėpo njėkohėsisht ėshtė vėrtetuar se mungesa e gjumit e pengon kėtė ndikim pozitiv tė ushtrimeve.

Nė studimin e shkencėtarėve amerikanė kanė marrė pjesė afėr 6.000 femra me moshė ndėrmjet 18 dhe 65-vjeēare.

Rezultatet kanė treguar se pjesėmarrėset nė studim tė cilat kishin fjetur mė pak se shtatė orė nė ditė, kanė qenė tė rrezikuara pėr 47% qė tė sėmuren nga kanceri, nė raport me moshataret e tyre tė cilat flenė mė gjatė.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi