A ndryshojnė kushtet e jetesės pėr gratė dhe burrat ??? ??? ???

Shko poshtė

default A ndryshojnė kushtet e jetesės pėr gratė dhe burrat ??? ??? ???

Mesazh nga Musafir prej Wed May 07, 2008 5:17 pm

A ndryshojnė kushtet e jetesės pėr gratė dhe burrat ??? ??? ???


Dallimet janė shumė mė tė mėdha nga ēmendohet. Dy eksperte tė entit federal tė ndėrtimit dhe urbanistikės nė Bon pėr herė tė parė analizuan tė dhėnat statistikore sipas rajoneve dhe seksit.

Rezultati ėshtė njė atlas i Gjermanisė nė fushėn "gratė-burrat dhe hapėsirat". Ky atlas i pėrbėrė nga disa harta me shumė ngjyra tregon pėrshembull vendet, se ku punojnė mė shumė burrat me orar tė zgjatur, ku udhėtojnė gratė shumė mė pak me makinė e tė tjera statistika si kėto. Kushtet e jetesės pėr sekset e ndryshme kanė dallime, pavarėsisht nga barazia juridike. Nė 80 pėrqind tė tipareve dalluese qė janė analizuar dallimet mė tė mėdha konstatohen nė fushėn e arsimit dhe kualifikimit, nė marrėdhėniet e punės, nė harmonizimin e profesionit dhe familjes si dhe nė mobilitetin nė hapėsirė. Hartat e Antonia Milbertit (Milbert) dhe Katrin Majerit (Meyer) tė kujtojnė hartat sinpotike me zonat e presionit tė lartė dhe tė ulėt atmosferik.

Nė Lindje tė Gjermanisė po krijohet njė zonė e presionit tė ulėt

Nė kėto zona dominon ngjyra blu e errėt: kėto janė zona fshatrash, nė tė cilat vajzat e reja janė diēka e rrallė, sqaron Antonia Milbert nga enti federal pėr ndėrtimin dhe urbanistikėn: "Gratė e reja gjermano-lindore largohen kryesisht prej fshatrave duke emigruar drejt qyteteve kryesore jo vetėm nė Perėndim, por edhe nė Lindje. Kėtė e bėjnė edhe djemtė e rinj, madje edhe tė rinjtė nė Gjermaninė Perėndimore, por niveli nė Lindje ėshtė shumė mė i lartė. Ne besojmė, se kjo ka tė bėjė me faktin qė gratė janė tė arsimuara mė mirė dhe se me formimin e tyre profesional ato mund tė gjejnė vend pune nė Lindje, por jo nė zonat e fshatarve. Njė tjetėr tipar ėshtė qė gratė reagojnė mė shpejt dhe nė mėnyrė mė fleksibėl."

Njė e treta e grave largohen

Ata qė mbeten janė bashkėmoshatarėt meshkuj dhe mė tė moshuarit, e si rrjedhojė nė kėto zona lindin gjithnjė e mė pak fėmijė. Ndėrsa qytetet e mėdha, kryesisht nė Perėndim tė Gjermanisė kanė popullsi relativisht tė re. Popullsia nė kėto qytete pėrbėhet nga 52 pėrqind gra dhe vetėm 48 pėrqind burra. Tė qenit nė qytet ka edhe avantazhet e veta, siē vė nė dukje znj. Milbert: "Ato kanė shanse mė tė mėdha pėr t“u realizuar personalisht dhe kryesisht sa i pėrket perspektivės profesionale. Nėse nė qytetet kryesore ndodh vėrtetė qė krijohen situata tė vėshtira pėr familjen dhe partneritetin, kėsaj nuk mund t“i japim pėrgjigje, por unė nuk do ta dramatizoja situatėn. Ky ėshtė mė shumė njė problem pėr rajonet e fshatrave nė Lindje, ku burrat nuk gjejnė partnere."Planifikuesit e qyteteve dhe ata tė urbanistikės nė tė ardhmen duhet tė mendojnė, se popullsia nuk ėshtė e ndarė pėrgjysmė, vėrejnė ekspertėt.

Burrat dhe gratė dallojnė dukshėm nė mėnyrėn e jetesės.

Burrat udhėtojnė distanca mė tė gjata me makinė, ndėrkohė qė gratė shkojnė nė kėmbė ose udhėtojnė me autobus e me tren. Ky nuk pėrbėn ndonjė problem nė qytetet e mėdha qė kanė njė strukturė tė mirė tė qarkullimit urban, thotė Karin Majer: "Po sa mė i largėt tė jetė rajoni, aq mė shumė vėshtirėsohet situata, sepse burrat pėrdorin makinėn, ndėrsa gratė udhėtojnė me mjetet e transportit urban, kjo pasi jo ēdo familje posedon dy makina."

Brezi mė i ri nė masė ka patentė

Por nėse gratė do ta pėrdornin makinėn po aq shumė sa edhe burrat, atėherė do tė kishte shumė mė tepėr bllokime trafiku dhe konsum energjie. Mė e mira do tė ishte: qė "nė zonat e fshatrave tė zgjerohet qarkullimi urban, nė mėnyrė qė edhe burrat tė udhėtojnė me autobus e me tren."

Nė zonat, ku shtėpitė janė nė distancė nga njėra-tjetra kalon njė autobus nė orė, ndaj banoret mbeten tė kufizuara nė hapėsirė. Por nė dendėsinė e qyteteve tė mėdha ekspertet Majer dhe Milbert kanė gjetur numrin mė tė madh tė grave shtėpiake. Pra, kjo nė qytet dhe jo nė fshat, ku ka punė nė fermė, nė fushė apo nė gastronomi. Ky fakt i ka befasuar ekspertet, por tė dhėnat janė mėse tė qarta: "Punėsimi mė i pakėt ėshtė nė ato zona, qė ne i quajmė sub-urbane, pikėrisht nė ato zona, ku familja ka menduar tė vendoset nė hapėsirat e gjelbra, ku shtėpitė kanė ēmime mė tė leverdishme dhe ku gratė shkėputen nga puna e nuk e gjejnė mė kurrė veten nė tregun e punės."

Nė kėto periferi jetojnė edhe shumica e burrave, qė punojnė me orar tė zgjatur

Gratė rrallėherė punojnė me orar tė zgjatur, nė pėrgjithėsi kohėn mė tė madhe ato e kalojnė brenda katėr mureve tė shtėpisė dhe duan qė kėtė ambjent ta kenė sa mė tė bukur. Beqaret dhe nėnat e vetme me fėmijė shpenzojnė pjesėn mė tė madhe tė tė ardhurave tė tyre pėr mobilimin e shtėpisė, ndėrsa burrat mė tė shumtėn e rasteve jetojnė nė shtėpi private. Por nėse ėshtė fjala pėr shtėpi apo apartament, kjo varet nga tė ardhurat, thotė Karin Majerr: "Kjo ka tė bėjė me faktin, se gratė kanė tė ardhura mė tė pakta bruto apo neto krahasuar me burrat."

Vendet e punės me paga tė mira dhe me kontrata tė pėrhershme gjithnjė e mė shumė zihen prej burrave, konstatojnė ekspertet. Kjo madje ėshtė mė e theksuar nė metropolet gjermano-perėndimore, ku ka shumė gra me kualifikim tė lartė. Por politika e planifikimit tė qyteteve nuk mund t“ia dalė e vetme ndaj kėtyre dallimeve tė mėdha nė shanset mes burrit dhe gruas.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi