Forumi Albemigranti
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

shkolla shqipe ne diaspore

Shko poshtė

shkolla shqipe ne diaspore Empty Shkolla shqipe nė diasporė

Mesazh nga Musafir Sat Jun 07, 2008 5:36 pm

Nė vendet Evropės perėndimore shqiptarėt kanė organizuar shumė shkolla tė mėsimit plotėsues. Me anė tė kėtyre shkollave ėshtė bėrė qė fėmijėt tanė tė dinė tė shkruajnė dhe flasin shqip. Nė disa shtete kėtė shkollė e ndihmon dhe e financon sheti mikpritės. Ndėrsa disa shtete si:Italia, Spanja dhe Portugalija kujdesen vet pėr qytetarėt e tyre kudo qė emigrohen, domethėn ata vet i dėrgojnė mėsuesit nė vendet pėrkatėse nė kėto shkolla.
Mė nėntė qershor tė vtit 2003 u mbajt nė Bern tė Zvicrės Konferenca Kombėtare e mėsimit plotėsues nė diasporė. Nė kėtė koferencė ishin ftuar minisrit e arsimit tė Shqiperisė, Kosovės Maqedonisė dhe Malit tė Zi. Muarėn pjesė gjithashtü delegatė nga Zvicėra,Gjermanija, Suedija Franca dhe vende tė tjera.
Nė Zvicėr mėsimin plotėsues e organizon Lidhja e Arsimtarėve dhe Prindėrve Shqiptarė(LAPSH) Nė konferencėn Kombėtare u konfirmua se LAPSH nė Zvicėr ėshtė organizator i shkollės shqipe.Nė Zvicėr janė hapur shumė shkolla. Mėsuesit i paguan LAPSH. Nė disa kantone mėsuesit i paguan shteti. Numėri i nxėnėsve ėshtė rreth 4000 qė e ndjekin mėsimin plotėsues.

Kėtu dua tė pyes diasporėn e Amerikės se ēfarė ka bėrė nė kėtė drejtim?

Sa shkolla janė dhe ku janė?
Nėse ska atėherė dua njė komentim nė lidhje me kėtė?!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

shkolla shqipe ne diaspore Empty Re: shkolla shqipe ne diaspore

Mesazh nga Pali Fri Apr 02, 2010 5:32 pm

Ky shkrim ėshtė i Palit Zvicėr

Pali
Antar i ri
Antar i ri

Numri i postimeve : 1
Reputation : 0
Points : 1
Registration date : 02/04/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi