Seksi i sė ardhmes mes burrave dhe rrobotėve

Shko poshtė

default Seksi i sė ardhmes mes burrave dhe rrobotėve

Mesazh nga bledikorcari prej Sat Jul 26, 2008 9:04 am

Ky parashikim I papritur eshte nga ato qe duken te parealizueshme, kete e propozon nje kerkues britanik qe njofton se ne 2050 hyrja komplete e roboteve ne jeten private te njerezve: kukullat e seksit do te behen intelligjente. Dhe ndoshta do te pergezohen ne martesa. Robotet te ngjashem me njeriun me te gjitha pjeset funksionante do te hyjne ne treg ne 5 vitet e ardhshme. Brenda njezet viteve do te jene ne menyre shoqerore te pranueshem dhe ne 2050 do te celebrohet, pikerisht, martesa e pare mes nje njeriu dhe nje roboti. I serise : dulcis in fundo.
Duke treguar kete teori studentave te Universitetit Kanadez te Albertes ishte kerkuesi britanik David Levy, autor I librit Dashuri dhe seks me robotet. Bashkimi njeri makine mund te ndodhe ne Massachusetts, nje Shtet I hapur ndaj aventurave dhe me nje perqendrim te larte kerkimesh mbi inteligjencen artificiale. Asnje divorc, asnje nevoje per drekime dhe mbremje te kushtueshme, asnje lodhje per ti bere per vete: keto do te ishin disa pika te forta qe do te benin te mundur verifikimin e ketyre parashikimeve. "Seksi me robotet them se do te jete i paevitueshem", ka thene Levy ne konference, duke shtuar se ekzistojne qe tani disa agjensi ne SHBA dhe ne Japoni qe prodhojne kukulla seksi. Problemi per momentin do te ishte ne mungesen e nje nderveprimi te pranueshem me nderhyrjen e e ndonje miliardari qe te perfitoje nga ky tip biznesi.

Burimi: Albanian Medical Journal
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : Seksi i sė ardhmes mes burrave dhe rrobotėve N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi