Kryeministri - kapo i kamorras shqiptare

Shko poshtė

default Kryeministri - kapo i kamorras shqiptare

Mesazh nga bledikorcari prej Fri Jun 06, 2008 11:10 am

Gazeta Korrieri 05 June, 2008 02:42:00


Kryeministėr apo kapo i Camorras shqiptare
Fatos Lubonja

Lexova me vėmendje intervistėn e kryeministrit tonė Sali Berisha botuar me datė
29 maj nė “Corriere della Sera”. Kur lexon njė intervistė qė kryeministri yt i
jep njė mediaje tė huaj dhe jo pak, por gazetės mė tė madhe italiane, nuk ke tė
njėjtin disponim qė ke kur e dėgjon, apo lexon, nėpėr mediat e vendit. Sepse me
kėto tė vendit, si tė thuash, jemi brenda familjes. Nė kėto media edhe bėrtasim
edhe tallemi edhe shahemi, edhe themi “ky ėshtė i ēmendur”, edhe themi “ky ėshtė
i madh”, edhe i bėjmė hiēėt gjeni dhe gjenitė hiē. Por, kur flet kryeministri yt
tek tė huajt, ti, si shqiptar, do s’do edhe identifikohesh me pėrfaqėsuesin tėnd
tė lartė, prandaj e merr shumė mė seriozisht. Jo vetėm, por takon ndonjė tė huaj
qė e ka lexuar dhe ti e di se ai nuk sheh PD apo PS tek deklaratat e
kryeministrit tė vendit, por qėndrimet politike tė Shqipėrisė dhe shqiptarėve nė
pėrgjithėsi.

E pra s’mė ka qėlluar tė lexoj njė intervistė tė Sali Berishės, por edhe tė
ndonjė lideri tjetėr qė nga koha e Enver Hoxhės e kėtej, ku tė konstatoj se nuk
identifikohem thuajse me asnjėrėn nga pėrgjigjet qė i ka dhėnė kryeministri im
gazetarit italian. Dhe vetvetiu mė erdhi tė shtroj pyetjen: si ka mundėsi qė unė
nuk identifikohem me kryeministrin tim nė asgjė qė ai thotė. Kėtu ka njė problem
tė madh: ose unė jam jashtė kėtij realiteti, ose jam krejtėsisht i
papėrfaqėsuar, ose ėshtė kryeminstri ynė jashtė realitetit.

Le ta marrim me rradhė intervistėn dhe ta komentojmė.

E para qė vlen tė komentohet ėshtė ēėshtja e centralit termobėrthamor.
Pa pikė mėdyshjeje kryeministri ynė merr pėrsipėr tė na ndėrtojė njė central
termobėrthamor dhe na del se e vetmja pengesė qė paska pasur deri tani ishte
qeveria e majtė italiane, kurse tani qė nė gadishullin apenin ėshtė rikthyer nė
pushtet “luani” Berlusconi, kėtė punė do ta ketė mė tė lehtė. Por shton edhe se,
nėse nuk do qeveria italiane, ai do tė vazhdojė pėr kėtė marrėveshje me privatė.
Madje nga intervista del se kryeministri ynė nuk merakoset edhe aq pėr energjinė
e shqiptarėve, por ai kėrkon ta ofrojė Shqipėrinė si truallin ku do tė ndėrtohet
centrali termobėrthamor qė do tė prodhojė, sipas Corrieres, energji “pėr
Italinė”. Dhe kjo vėrtetohet, edhe nga ministri Tremonti i cili ēuditėrisht e
paska njoftuar prej kohėsh, sapo u bė ministėr, njė projekt tė tillė.

Vėrtetohet, indirekt, edhe nga fakti se Kryeministri ynė tashmė ka arritur
marrėveshje pėr ndėrtimin edhe tė disa Tec-eve ku, pėr tė mos pėrmendur atė tė
Vlorės, spikat ai i Durrėsit (ME QYMYR!!!) qė planifikohet tė prodhojė 1300 MW
ēka, pėrdijeni tė lexuesit, ėshtė afro baraz me kapacitetet aktuale tė tė gjithė
Shqipėrisė. Dhe kjo ėshtė mė shumė se shqetėsuese, ėshtė pėr tė vėnė alarmin
kombėtar, pasi kjo ėshtė shenja se politika jonė po vazhdon ta trajtojė vendin
si njė mjet pushteti e pasurimi pėr disa politikanė me filozofinė “merr, plaēkit
sa tė mundesh pėr veten dhe familjen tėnde e ik”, kurse njė pjesė italianėsh
vazhdojnė ta shohin si koshin e tyre tė plehėrave. Me fjalė tė tjera kryeminstri
ynė angazhohet ta pėrdorė tokėn shqiptare pak a shumė ashtu siē e ka pėrdorur
Camorra Campagna-n: si truall pėr tė hedhur ndotjet kimike tė Veriut tė pasur,
pėr t’u pasuruar camorristėt. Hajde doktor hajde. Edhe pėr ēėshtjen e ngritjes
sė djegėsve tė plehrave italiane duket sikur i vjen keq qė na qėnka aprovuar
ligji se, pėrndryshe, po tė ishte pėr doktorin, italianėt mund tė digjnin edhe
plehėrat kėtu, mė ndonjė vend nė bregdet pranė e pranė me Tec-in me qymyr dhe me
pusin gjigant prej betoni qė do tė hapet pėr skoriet bėrthamore. Po t’i besojmė
gazetarit qė ka intervistuar Berishėn del se ky vend na qenka lokalizuar andej
rrotull Durrėsit, dmth. nė zonėn me popullsinė mė tė dendur tė vendit dhe kjo e
ka njė shpjegim sepse italianėve kėshtu u kushton mė lirė transporti.

Mė poshtė gazetari e pyet kryeministrinė tonė lidhur me antarėsimin nė Nato. Jam
nė gjendje tė dalloj e pranoj diferencat nė qėndrimet ndaj Natos. Personalisht
bėj pjesė ndėr ata qė nuk konsiderojnė gjė pėr t’u festuar futjen nė njė
organizatė lufte, ndonėse nuk i kundėrshtoj ata qė thonė se kjo ka edhe aspekte
pozitive. Por nuk mund tė pranoj kurrsesi njė pėrgjigje si ajo e kryeministrit
tim kur gazetari e pyet se ē’mendim ka pėr ngritjen e bazave tė Natos nė
Shqipėri: “Jemi gati tė bėjmė ēdo gjė qė tė na kėrkojė Nato”. Kjo mė duket e
papėrgjegjėshme.

Berisha s’mund tė sillet me Shqipėrinė sikur tė jetė pronari edhe i tokės
shqiptare. Ashtu sikurse pėr termocentralin bėrthamor, atė me qymyr
etj. vendime kaq tė rėndėsishme kėrkojnė tė paktėn formalisht konsultim me
komunitetet nė shkallė kombėtare apo lokale. Sepse tė ngresh baza luftarake
kėtu, nė njė vend kaq tė vogėl, do tė thotė jo vetėm tė jesh nėn shėnjestėr kot
sė koti, por edhe t’u mohosh shqiptarėve njė copė territor, edhe tė shkatėrrosh
bregdetin apo ndonjė zonė tjetėr tė vendit. A nuk ka dėgjuar Berisha se ēfarė po
ndodh nė Italinė e Corrieres kundėr zgjerimit tė bazės sė Vicencas? Si mund tė
marrė pėrsipėr ai tė heqė brekėt e vendit tė vet nė kėtė mėnyrė fare tė
pakondicionuar!?

Kryeministri ynė vazhdon tė flasė sikur tė jetė pronari i vetėm i Shqipėrisė
edhe kur gazetari i Corrieres i thotė se imazhi jashtė shtetit i tij nuk ėshtė i
mirė dhe i pėrmend tarfikun e armėve dhe Gėrdecin. Ai jo vetem ua vesh
korrupsionin amerikanėve, por zbulon edhe gjėra tė tjera: thotė se na paska
vendosur t’i japė armė gratis Afganistanit dhe se e ka bėrė njė gjė tė tillė
edhe gjatė luftės nė Ballkan. Kur gazetari i kėrkon se kujt, ai nxiton t’i thotė
ta lerė kėtė muhabet – sikur tė jetė duke folur me ndonjė mik nė kafene. Sė
pari, nga sa kemi lexuar shypin, kjo nuk na rezulton e vėrtetė. Armėt nuk janė
dhėnė gratis, por janė shitur, pa paragjykime miqėsish apo armiqėsish, veēse nuk
dimė se nė ē’farė xhepash kanė hyrė. E dyta, nėse janė dhėnė gratis, pse u
dashkan dhėnė gratis, kur vendi ka kaq nevoja dhe, kush e mori kėtė vendim pėr
t’i dhėnė gratis duhet tė pėrgjigjet?
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : Kryeministri - kapo i kamorras shqiptare N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Kryeministri - kapo i kamorras shqiptare

Mesazh nga bledikorcari prej Fri Jun 06, 2008 11:10 am

Por le tė kalojmė mė tej nė intervistėn skandaloze tė Kryeministrit tonė. Kur
bie fjala pėr emigrantėt shqiptarė nė Itali kryeministri flet sikur tė ketė
ardhur nga Hėna. Atij nuk i intereson fare se tani qė ka ardhur nė Pushtet
“luani i gadishullit” nė koalicion me njė parti me tipare tė qarta nacional -
socialiste si ajo e Bosit (Lega Nord) aty ka filluar gjahu i emigrantėve nė
pėrgjithėsi dhe i shqiptarėve nė veēanti. Nė vend qė tė reagojė, si kolegu i tij
rumun, qė ka protestuar disa herė pėr keqtrajtimin e bashkėatdhetarėve tė tij nė
Itali, ai kėrkon petulla me ujė: statusin e minoritetit pėr emigrantėt atje saqė
gazetari i thotė me ironi: “a mos po kėrkoni qė shqiptarėt tė trajtohen si
tirolezėt e jugut”, qė janė popullsia mė e privilegjuar e Italisė.

Edhe kur e pyetet mė poshtė pėr Del Ponten dhe akuzat e saj kryeministri ynė jep
njė pėrgjigje aspak prej politikani: “Kjo grua nuk jep prova. Ndoshta ėshtė e
afashinuar nga Agata Christi por ėshtė njė imituese e keqe e saj. OKB-ka ka bėrė
njė zgjedhje tė tmerrshme me emėrimin e kėsaj gruaje…”. Unė e kuptoj se
kryeministri nuk ka gjetur kohė tė lexojė librin e Del Pontes. Mund ta kuptoj
edhe maēoizmin e tij kur nė ēdo frazė thotė “kjo grua”, por, pėrderisa bėn pjesė
ndėr ata njerėz qė duhet tė jenė tė pėrgatitur pėr tė dhėnė pėrgjigje edhe pėr
kėtė ēėshtje nė petkun e kryeministrit tė Shqipėrisė, duhet tė kishte ndonjė
kėshilltar qė ta lexonte. Tė paktėn kapitullin pėr Kosovėn. Sepse, nė fakt, del
Ponte ka dhėnė shumė prova atje pėr faktin se Haradinaj me shokė kanė vrarė dhe
frikėsuar dėshmitarė shqiptarė dhe ai, nėse ėshtė vėrtet i merakosur pėr Kosėvėn
dhe tė drejtėn, nuk duhet tė qajė hallin e Haradinajt, por tė kosovarėve qė del
se nuk qėnkan nė duar fort tė sigurta dhe demokratike nė atė vend. Kurse lidhur
me akuzėn pėr trafik organesh Del Ponte thotė vetėm se ka pasur denoncime dhe se
ka kryer hetime qė nuk kanė ofruar prova tė mjaftueshme edhe pėr shkak tė
prokurorit shqiptar. Ai fare mirė, nėse ėshtė i sigurtė se nuk ka ndodhur asgjė
e tillė nė Burrel, mund tė pėrgjigjej se shteti ynė ėshtė i gatshėm tė japė tė
tėrė mundėsitė pėr t’u hetuar deri nė fund kjo histori qė tė na hiqet
pėrfundimisht njolla e njė dyshimi tė tillė. Mirėpo kryeministri ynė preferon tė
futet shpejt e shpejt nė listėn e atyre tė pushtetėshmėve qė denoncon del Ponte
si pengues tė drejtėsisė.

Le tė vijmė tani tek pėrgjigja mbyllėse e intervistės me tė cilėn pėrsėri nuk
mund tė pajtohem kurrsesi. I pyetur nėse do tė vazhdojė tė kandidojė Berisha
pėrgjigjet se “nė pension mund ta nxjerrė vetėm Zoti dhe populli shqiptar”. Qė
me “populli shqiptar” kupton votėn kjo mė duket e kuptueshme dhe e pranueshme,
por nuk del qartė se ēfarė kupton kryeministri me “Zoti”. Mė shumė gjasa ka qė
ta ketė fjalėn pėr ndonjė sėmundje tė rėndė, pėrderisa flet pėr pension dhe jo
pėr vdekje. Mirėpo kjo pėrgjigje tregon se Berisha nuk ka mėsuar fare as nga
pėrvoja e vendeve demokratike dhe as nga pėrvoja e vetė shqiptarėve. Nuk po
pėrmend pėrvojėn e vendeve demokratike, por po pėrmend vetėm atė tonėn. A nuk e
di Berisha se pasi u sėmur rėndė Enver Hoxha jo vetėm qė nuk hoqi dorė nga
pushteti, por nxitoi tė varrosė sa mė parė kė mundi e si mundi edhe nga rradhėt
e bashkėpunėtorėve tė tij dhe askush nuk guxonte t’i thoshte se ishte i sėmurė
jo vetėm fizikisht, por edhe mendėrisht. A e ka parasysh ai atė thėnien:
“Tė ruajtė Zoti mendtė”.

Pushteti korrupton, pushteti zhvillon paranoja, mani madhėshtie, por
edhe konsumon, prandaj tė pushtetshmėve u duhen vendosur kufij
nė demokraci dhe jo tė pritet vendimi i Zotit pėr tėrheqjen e tyre.
E di qė dikush do tė nxitojė tė mė thotė: po ti qė e ke mbėshtetur riardhjen e
Berishės nė pushtet, a nuk e dije se kush ishte Berisha? Nxitoj tė them se kur e
kam mbėshtetur, kam mbėshtetur principet qė ka mbrojtur sepse ai erdhi nė
pushtet duke denoncuar Camorrėn socialiste, duke premtuar Vlorėn turistike
kundėr termocentraleve me naftė apo qymyr, duke premtuar ruajtjen e ambjentit
dhe jo fabrika ēimentoje qė po gėrryejnė e shkatėrrojmė malet shqiptare, (e jo
mė centrale bėrthamore), duke premtuar plane urbanistike dhe kontroll territori
dhe jo bashkėpunim me shkatėrruesit e territorit. Me njė fjalė e kam mbėshtetur
sepse premtoi tė luftojė Camorrėn dhe jo se do tė bėhet kapo i Camorras
shqiptare. Nxitoj gjithashtu tė them se kjo nuk ėshtė njė akuzė thjeshtė kundėr
personit Berisha, por kundėr sistemit camorrist tė ngritur nė Shqipėri ku
kryetari i qeverisė ėshtė njėherėsh edhe kryetar i Camorras.

Shtoj se, nga sa e kam ndjekur Berishėn ve re se, veēanėrisht pas Gėrdecit,
ndoshta pėr shkak tė akuzave qė e implikojnė familjarisht, kryeministri po bėhet
totalisht autoreferencial; shikon njė Shqipėri qė e shikon vetėm ai, me njė territor tė
madh sa Rusia, me kriminalitet mė tė pakėt se Evropa, me siguri pėr ndėrtimin e
centraleve bėrthamore dhe qė, kur ndeshet me opinione tė kundėrta, nxiton tė
gjejė armikun kudo qė nga New York Times deri tek gazetari i fundit shqiptar.
Nuk do tė shkruaja kaq me dėshpėrim, megjithatė, sikur tė mos mendoja se me kėtė
historinė e centralit termobėrthamor, ēmenduria kamorriste duket sikur premton
tė kalojė tė gjitha kufijtė dhe tė mos konstatoja, nga ana tjetėr, nėnshtrimin
apo komprometimin gati pėrfundimtar tė tėrė atyre qė duhet t’u bien kėmbanave tė
alarmit. Vendi duket i zhytur nė njė depresion dhe apati tė thellė dhe, nė kėto
kushte, mund tė realizohet ēdo ēmenduri. Nuk ēuditem sikur doktori ta quajė
nesėr termobėrthamorin “ēlirimi pėrfundimtar i Shqipėrisė” dhe tė gjithė ta
duartrokasin si dikur shokun Enver. Nė fakt qė nga Metalurgjiku e kėtej kemi
pasur disa ēlirime “tė treta”, “tė katėrta”, mjafton tė hedhėsh sytė rreth e
rrotull vendit, por ky do tė ishte vėrtet pėrfundimtari sepse, me njė shpėrthim
tė tij gėrdecar, do tė “ēlirohemi” mė nė fund nga tė gjitha streset dhe hallet
qė na kanė nxirė jetėn.
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : Kryeministri - kapo i kamorras shqiptare N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi