Forumi Albemigranti
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cila janė dhjetė vendet turistike tė lira e tė mira ne bote?

Shko poshtė

default Cila janė dhjetė vendet turistike tė lira e tė mira ne bote?

Mesazh nga bledikorcari Tue Jun 03, 2008 11:09 am

Po kėrkoni pėr njė vend, ku tė mundtė kaloni pushime tė lira e tė mira, por doni tė shmangni vendet e prekura nga lufta civile dhe konfliktet? Atėherė lista e revistės elektronike "Askmen" ėshtė mė se e pėrshtatshme. Vendet e mira e tė lira ofrojnė njė mori aktivitetesh, e mbi tė gjitha tani nė verė kanė plazhe fantastike. Nga vendi i diellit nė Meksikė e deri tek verėrat e mrekullueshme nė Kili, kėto 10 vende vlejnė ēdo qindarkė tė shpenzuar.

E para nė listė vjen Turqia. Nga arkitektura klasike e deri tek kultura e kuzhinės, ky vend ka shumė gjėra pėr t'u ofruar turistėve. Falė kėmbimit tė dollarit me 1.260,400 lira tė reja turke, turistėt mund tė pėrfitojnė akoma mė shumė. Vizitoni qytetin e Stambollit, ku mund tė blini nė pazarin e madh. Nė kafetė dhe restorantet e tij mund tė konsumoni qebap, tė pini duhan me nargjile dhe ta mbyllni me njė kafe tė forte turke.
Mė pas vijon Tajlanda. Dėshironi tė kėrceni ēdo vit si tė ishte viti 1999. Atėherė shkoni nė Tajlandė. Plus kėsaj ju mund tė udhėtoni shumė lirė atje. Njė dollar amerikan kėmbehet pėr 32 baht tajlandezė. Ndaluni nė Bangkok pėr tė provuar ritmin e shpejtė tė qytetit, e mė pas vizitoni Patajan, njė qytet mėkati i rinovuar dhe i mbushur me pamje tė ēmendura. Pėr sa i pėrket plazheve ekzotike, Tajlanda ėshtė vendi i pėrshtatshėm qė mund tė vizitoni pa pasur nevojė tė shisni shtėpinė. Meksika ėshtė njė vend tjetėr i pėrshtatshėm pėr pushime tė lira e tė mira. Me njė masė tokėsore qė shtrihet nga oqeani Atlantik e deri nė Paqėsor, e njė kryeqytet gjigand, Meksika ofron njė aktivitete pa fund. Dėshironi tė nxiheni nė diell. Nė kėtė vend mund tė gjeni plazh kudo. Ju pėlqejnė festat? Vizitoni Akapulkon, Kankunin apo Tijuanėn. Nėse u pėlqen historia, atėherė vizitoni rrėnojat e fiseve maja nė gadishullin Jukatan. Njė dollar amerikan kėmbehet me 10 pesos. Sigurisht qė dhe kėto vende duan shpenzime, por duke pasur parasysh bukuritė e plazheve qė ato ofrojnė, paratė e shpenzuara janė shumė herė mė pak se nė shumė vende tė tjera.

Turqia
Ēmimi i birrės: 2.50 dollarė

Nga arkitektura klasike e deri tek kultura e kuzhinės, ky vend ka shumė gjėra pėr t'u ofruar turistėve. Falė kėmbimit tė dollarit me 1.260,400 lira tė reja turke, turistėt mund tė pėrfitojnė akoma mė shumė. Vizitoni qytetin e Stambollit, ku mund tė blini nė pazarin e madh. Nė kafetė dhe restorantet e tij mund tė konsumoni qebap, tė pini duhan me nargjile dhe ta mbyllni me njė kafe tė forte turke.

Tailanda
Ēmimi i birrės:
3 dollarė

Dėshironi tė kėrceni ēdo vit si tė ishte viti 1999. Atėherė shkoni nė Tajlandė. Plus kėsaj ju mund tė udhėtoni shumė lirė atje. Njė dollar amerikan kėmbehet pėr 32 baht tajlandezė. Ndaluni nė Bangkok pėr tė provuar ritmin e shpejtė tė qytetit, e mė pas vizitoni Patajan, njė qytet mėkati i rinovuar dhe i mbushur me pamje tė ēmendura. Pėr sa i pėrket plazheve ekzotike, Tajlanda ėshtė vendi i pėrshtatshėm qė mund tė vizitoni pa pasur nevojė tė shisni shtėpinė.

Meksika
Ēmimi i birrės: 1.30 dollarė

Me njė masė tokėsore qė shtrihet nga oqeani Atlantik e deri nė Paqėsor, e njė kryeqytet gjigand, Meksika ofron njė aktivitete pa fund. Dėshironi tė nxiheni nė diell. Nė kėtė vend mund tė gjeni plazh kudo. Ju pėlqejnė festat? Vizitoni Akapulkon, Kankunin apo Tijuanėn. Nėse u pėlqen historia, atėherė vizitoni rrėnojat e fiseve maja nė gadishullin Jukatan. Njė dollar amerikan kėmbehet me 10 pesos.

Estonia
Ēmimi i birrės: 1.95 dollarė

Kultura e madhe e teknologjisė sė lartė nė kėtė vend, i ka dhėnė nofkėn "E-stonia". Kjo do tė thotė se nė kėtė vend ju s'do keni aspak probleme pėr tė pasur lidhje me internetin. Gjithashtu, Talini, kryeqyteti i vendit konsiderohet si njė prej vendeve me festat mė tė ēmendura nė rajon. Vetėm mos harroni qė tė vizitoni nė vere Festivalin e Muzikės dhe Birrės. Pjesa mė e interesante ėshtė se njė dollar kėmbehet me dhjetė krone estone.

Kili
Ēmimi i birrės: 1.55 dollarė

Diversiteti dhe thellėsia e vendeve turistike, aktiviteteve dhe kulturės sė kėtij vendi janė tė jashtėzakonshme. Ju pėlqen vera? Atėherė nė kėtė vend mund tė provoni verė nga disa prej vreshtave mė tė mira tė botės. Ju pėlqen sėrfi? Kėtu mund tė gjeni valėt mė tė pėrshtatshme pėr kėtė sport. Ndėrkohė, nėse u pėlqejnė sportet nė borė mund tė shkoni nė Ande. Pjesa mė e mirė ėshtė se njė dollar amerikan kėmbehet me 467 pesos kilian.

Vietnam
Ēmimi i birrės: 1.30 dollarė

Aktualisht, njė dollar amerikan kėmbehet me 16 mijė dong vietnamezė. Kjo do tė thotė se ky vend ka mundėsi tė ofrojė ēmime tė mira. Nė kryeqytet, Hanoi, ju mund tė vizitoni muzetė e shumtė tė artit dhe ato historikė. Mos harroni tė vizitoni qytetin Ho chi Minh, ku zhvillohet jeta e natės nė aktive. Vende tė tjera pėr t'u vizituar janė plazhet nė Nha Trang. Sidoqoftė, nė Vietnam mund tė gjeni vende pafund pėr tė vizituar.

Afrika e Jugut
Ēmimi i birrės: 1.98 dollarė

Nėse dėshironi tė shihni peshkaqenė tė bardhė, njė tufė luanėsh nga afėr, apo buaj uji, tė pini verė nė njė vresht tė klasit botėror apo tė vini baste nė kazino e mė pas tė bėni sėrf nė valėt mė tė mira qė ekzistojnė nė botė, Afrika e Jugut ėshtė vendi mė i pėrshtatshėm. Pak vende nė botė kanė njė itinerar tė tillė turistik, aq mė tepėr me ēmime tė lira. Aktualisht njė dollar amerikan ėshtė 7.5 rands afrikano-jugorė.

Ekuador
Ēmimi i birrės: 1.50 dollarė

Falė ishujve Galapagos, pjesėve tė Amazonės dhe Andeve, ky vend ofron bio-diversitetin mė tė madh nė botė. Me njė dollar amerikan qė kėmbėt me 25 mijė sukre ekuadoriane, ju mund ta shijoni kėtė diversitet me njė buxhet qė s'ju rėndon dhe aq. Ju mund tė vizitoni Kuiton, ku gjenden dhe muzeumet, si dhe tė vizitoni Banos, ku mund tė praktikoni njė mori sportesh tė ndryshme. Gjithashtu mund tė bėni plazh nė Esmeraldas, njė qytet bregdetar qė ka njė prej plazheve mė tė famshme tė vendit.

Filipine
Ēmimi i birrės: 1.17

Kėtu mund tė gjeni plazhet qė shihni nė kartolina, me rėrė tė bardhė dhe ujė tė kaltėr. Pjesa mė e mirė ėshtė se 1 dollar amerikan kėmbehet me 42 pesos filipinase. Jo vetėm qė mund tė jetoni mė sė miri si turistė, por mund tė qėndroni pėr njė kohė tė gjatė. Ju mund tė vizitoni ishullin e Boholit pėr tė parė balenat dhe delfinėt, si dhe tė bėni plazh sėrish nė rėrėn e bardhė e tė pastėr.

Honduras
Ēmimi i birrės: 0.96 dollarė

Ky vend njihet pėr zhytjet nė ujė nė ishullin Roatan. Pėrveē kėsaj, nė Honduras mund tė gjeni njė mori vendesh turistike. Njė prej vendeve mė tė njohura ėshtė "Rio Platano Biosphere Reserve", e klasifikuar si trashėgimi botėrore. Aty gjenden disa prej specieve mė tė rralla dhe mė tė rrezikuara tė botės. Gjithashtu ju mund tė vizitoni shumė vende peshkimi dhe t'i kapni vetė peshqit qė gatuani. Njė dollar amerikan kėmbehet me 19 lempira hondurase.

Blendina Cara
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : Cila janė dhjetė vendet turistike tė lira e tė mira ne bote? N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Cila janė dhjetė vendet turistike tė lira e tė mira ne bote?

Mesazh nga komshiu Tue Jun 03, 2008 8:27 pm

Po ata qe kerkojne qetesine shpirterore dhe nje periudhe kohore jashte andrallave dhe problemeve te perditeshme (dhe nuk preferojne birren) ku shkojne?
komshiu
komshiu
Antar i ri
Antar i ri

Male
Numri i postimeve : 70
Age : 110
Location : eladhistan
Job/hobbies : rakia
Humor : gjithshka e mire
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 10/05/2008

http://www.albanians.gr

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Cila janė dhjetė vendet turistike tė lira e tė mira ne bote?

Mesazh nga bledikorcari Wed Jun 04, 2008 7:41 am

ne tibet,komshi:)
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : Cila janė dhjetė vendet turistike tė lira e tė mira ne bote? N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Cila janė dhjetė vendet turistike tė lira e tė mira ne bote?

Mesazh nga komshiu Wed Jun 04, 2008 8:13 pm

bledikorcari shkruajti:ne tibet,komshi:)


Me dhe nje ide gjeniale, por jo sivjet. Do te pres te kalojne trubullirat atje njehere Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
komshiu
komshiu
Antar i ri
Antar i ri

Male
Numri i postimeve : 70
Age : 110
Location : eladhistan
Job/hobbies : rakia
Humor : gjithshka e mire
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 10/05/2008

http://www.albanians.gr

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Cila janė dhjetė vendet turistike tė lira e tė mira ne bote?

Mesazh nga Vizitor Sun Jun 29, 2008 10:28 pm

bledikorcari shkruajti:ne tibet,komshi:)
ne tibet te shqiprise?

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Cila janė dhjetė vendet turistike tė lira e tė mira ne bote?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi