Grate dhe vajzat emigrante nga trevat shqiptare ne TORONTO

Shko poshtė

default Grate dhe vajzat emigrante nga trevat shqiptare ne TORONTO

Mesazh nga ALbo prej Mon Apr 21, 2008 12:55 am

Dhimiter Xhoga


Grate dhe vajzat emigrante nga mbare trevat shqiptare ketu ne Toronto, u mblodhen te shtunen ne nje nga lokalet qendreore te Torontos e pikerisht ne Thtron Kis- Benk Henk Eglinton est, per te festuare perkujtuar ate dite te solidaritetit nderkombetar te te gjithe grave te botes qe kremtohet soe e 100 vjet, pas asaj ngjarje makabre te diegies te 130 grave puntore ne ate punishten ferr. Per me teper kjo eshte festa e pare pas atij gezimi te madhe ; Shpalljes se Pavaresise se Kosoves.
E jashtezakonshme dhe e dhimbeshme, ishte per grate shqiptare, kjo feste pas asaj fatkeqesie ndodhur ne Farke te Tiranes, ku humben jeten plot 16 njerez te pafajshem mes tyre gra e femije 4 vjecare.
E hapen ate aktivitet pikerisht me nderimin per ta, e pas saj nje proteste te madhe per pushtetaret aktuale pergjegjes direkt per situaten teper te rende krijuar ne vendin tone deri mos funksionimin e ligjeve dhe rregullave qe rregullojne jeten publike kudo ne bote.
Ne kete aktivitet, mbreme erdhi nga Tirana, artisti i njohur Koco Devole, i cili ne bashkepunim me artistet amatore emigrante ne Toronto, beri qe kjo feste e dyfishte 7- 8 MARSI, te perjetonte caste te gezuara dhe ti shpinte pjesemarresit ne atdheun e tyre te dashur ne keto ore feste.
Si na njofton nje nga organizatoret e ketij aktiviteti; Znj. Antigoni Papastathi, festa kaloi caste nga me prekeset dhe gezimi, pavaresisht se Toronto sonte; kaloi diten me nje debore te jashtezakonshme. Pikerisht ketu qendronte dhe bukuria e saj, thote Ilir lena, qe si gjithmone e ben te pavdekeshme keto evendimente duke i hedhur ne celuloid, per me teper kete feste te 7-8 marsit per te gjithe emigrantet e Toronos, qe me kete raste urojne gjithe NENAT, MOTRAT dhe MESUESIT ne atdheun MEME. gezuar keto dite festash. Mbrodhesi paste atdheu yne i shumevuajtur sidomos ne keto dite qe presim te radhitemi me simotrat europiane.
Gezuar festat te dashur bashkeatdhetare dhe te mira degjofshim ne emigrantet per atdheun tone, me te cilin jetojme kudo qe ndodhemi.
Toronto 9 Mars 2008 Dhimiter Xhoga
ALbo
ALbo
Admin

Male
Numri i postimeve : 414
Reputation : 1
Points : 1
Registration date : 16/04/2008

http://albemigranti.forum.st

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi