TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Faqja 5 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:14 am

101. Unė e mjera me siklet (Kėnga e Qamiles)
Unė e mjera me siklet,
O s’e ē’po vuej o se ē’po heq!
I: E ku t’ka lala o moj Qamile
O tė kam dasht’ dhe prap tė du’! :I
O nėpėr bahēe kur m’kalon,
Dashunin’, moj, seē ma shton,
E ku t’ka lala moj Qamile,
Tė kam dasht’ edhe prap’ tė du’.:I

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:14 am

102. Buzqesh goca nė dritare
E buzqesh goca,
Hajde nė dritare.
I buzqesh djalit,
Djalit t’ri beqar-e.
Ref.:
E lake lake,
Lake pulpulake
E lalėn ē’e bon
Ē’e bone marak-e.
E buzqesh goca
Tuj punu’ nė ara:
- E punė e mar moj,
O t’u dhashtė e mara
Ref.:
E lake…
E buzqesh goca
Hajde te qershia
E i buzqesh djalit,
O nga dashunia.
Ref.:
E lake…

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:15 am

103. Vijnė pampurat moj nanė
Vijnė pampurat moj nanė
Bregut detit.
I: - O dilni shifni, moj nanė,
Asqert e mbretit! :I
Djemt e ri o moj nanė
Qė po i ēojshin.
O gjysa qajshin, moj nanė,
Gjysa knojshin.
Gjysa qajshin moj nanė,
Gjysa knojshin
O nga nji letėr moj nanė
Me lot e ēojshin!
O nė mos ardhshim, moj nanė
Pėr shtat vjet-e
O le t’i marrin oj nanė
Burrat pleq-e!
O burrat pleq o moj nanė
Pleq tė vjetėr.
O ishalla vjen o moj nanė
N’aj devėr tjetėr!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:15 am

104. Mė shikon me buz’ nė gaz
Mė shikjon me buz’ nė gaz
Sikur don me fol’ me mu’
I: Un’ me ty moj do tė flas, of moj xhan,
Nuk po mundem me duru’ :I
Kur tė pashė moj tuj kalu’
Vesh’ e math’ pėr bukuri
Ē’mė pikllu’n dy sytė tu, of moj xhan
Ē’mė ngacmove nė dashuni.
Flokėt m’i ke thur’ gėrshetė
Si kunor’ lule me ar.
Askėrkush, moj s’t’i pėrket, of moj xhan,
Nji petrit, nji djal’ beqar.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:15 am

105. Fėrfėlloi fėllėnza n’ujė
I: Fėrfėlloi fėllėnza nė ujė :I
I: Fėllėnzo, fėllėnzo :I
Dil prej ujit o mos dalsh kurrė!
Fėllėnzo, fėllėnzo.
Dil prej ujit se nuk tė ngas-e!
Fėllėnzo, fėllėnzo.
Pak pėr faqe moj tė pėrkas-e
Fėllėnzo, fėllėnzo.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:16 am

106. Isha vetėm tuj mendu’
Isha vetėm tuj mendu’
Drandofillat paskan ēelė.
I: Bilbilat janė tuj kėndu’
Edhe hana sa po del. :I
O unė mendoj vetėm pėr ty
Prej at ditė kur tė kam pa.
F’tyra jote m’rrin nėr sy
Kurr prej teje skam tė nda’.
O veē n’mė marrt’ ai vorr i shkretė
Dhe n’u mbyllsha n’dhe tė zi.
Der’ sa t’jem unė nė kėtė jetė
Nuk e nd’rroj kėtė dashuni.
O vetėm nji kam dashtė nė jetė
Gjithmonė bashkė do t’jem’ tė dy.
Dashuria e vėrtetė
Lind nė zemėr, jo nė sy.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:16 am

107. Bubullin te shkambi i Kavajės
O bubullim ke shkambi Kavajės
I: O ju dogj shpija hajde fukarasė. :I
O shkoni merrni hutėn e dajės
T’a vras beun te shkambi i Kavajės.
O ti mre bej, o prej Shijakut
O dil aty, o ku derdhet gjaku!
O dil aty o mre mu nė fushė
O t’i puqim hutat, hajde gushė o pėr gushė!
O djal i ri, o tė keqen nana
Vrave beun o aty mun ke thana.
O s’mė vjen keq o se u vrave vetė
Ti vrave beun o me dyzet vetė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:19 am

108. Me gėzim po shkoj nė punė
I: Me gėzim po shkoj nė punė
Po punoj-e pa pėrtim. :I
I: Faqebardhė e lumja unė
Sa me gaz e me dėshirė. :I
Me shoqet jam vu nė garė
Tuj kalu’ normėn pėrdit’.
Na u dhashtė e punė e mbarė!
Jemi shembull pėr tė rinjt’.
Po punoj pėr vendin tim
Do tė ec pėrdit’ mė shumė.
Natė e ditė-e pa pėrtim
Faqebardhė e lumja unė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:19 am

109. Edhe gurėt e sokakut
Edhe gurėt e sokak, sokakut
Pėr ty bojn-e shiqajet.
I: O vaj, vaj, vaj lule e zamakut
Kur mė shkon sokakut
Ashikut o me gojė s’i flet. :I
Edhe faqja t’u bo gropė moj grop-e
Si paraja e Misirit.
O ashikut ē’i derdhen lotzit
Nga sevda e bukurisė.
Ēka ka lumi qė utrinė, utrin-e
Qan pėr hallet e sevdas.
O pret beharin tė na vijė
T’lahen ēupat e kasabasė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:20 am

110. M’i ke buzėt si qershi
M’i ke buzėt moj si qershi
Syri yt moj rrush i zi.
Rreze e diellit mė je ti
Je e vetmja moj dashuri.
Rrugės sate moj kur kalon
Zemrėn time moj ti e shpon
At shikim o moj kur ta ndi
Ti mė mbush plot dashuni.
Kend pranė meje si ti se du’,
Ti qė m’i fal moj sytė e shkru’,
Me asgja moj nuk tė ndrroj
Veē pėr ty moj unė jetoj.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:20 am

111. Vuna vehten nė mundime
Vuna vehten nė mundime
Pėr hatėr tė dashunisė.
I: Nuk mė dhe asnjė premtim-e, aman!
More nuri i bukurisė. :I
Nė dy faqet mė ke nga nji pikė
Vajzė e re moj me kimet.
Eja afėr mos mė ik-e, aman!
Mė shikjon e nuk mė flet.
Po t’kėndoj nji kangė tė re
Pėr me t’thanė sa fort tė du’.
E di mirė se si mė le, aman
E sa shpejt mė ke harru’.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:20 am

112. Elbasan qytet i lashtė
Elbasan qytet i lashtė
Sot qytet i metalurgjisė.
I: Sa bukur pėr ty knoi Myzyri
Bashkė me djemt e vegjėlisė. :I
Ref.:
I: Ushton nga kalaja
Der’ n’Metalurgjik
Kanga popullore
Kanga jonė ēelik. :I
Iku nata, ndriēu’n malet
I lumtur qe ti nė qetėsi.
N’Elbasan kanga kurr nuk ndalet
Nė k’to vitet e partisė.
Ref.:
Ushton nga kalaja…

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:20 am

113. Ē’mė ka marrė malli pėr ty
I: Ē’mė ka marrė malli pėr ty, moj
Xhevahirja e lalės-o! :I
I: Sa tė shof njiher me sy, moj
Xhevahirja e lalės-o! :I
Le tė flasin kush tė don, moj
Xhevahirja e lalės-o!
Le tė shofim punėn tonė, moj
Xhevahirja e lalės-o!
Kemi lidhun besa bes’n moj
Xhevahirja e lalės-o.
Ja do t’marr, ja do t’vdes moj
Xhevahirja e lalės-o.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:21 am

114. Sa mas dore mė ke lanė
Sa mas dore mė ke lanė, si nuk ke mėshirė?
Moj e bukura si hanė, ndrit si xhevahir
I: Trandafilin moj kur ta dhash, ta lash pėr kujtim
Masandej ma nuk tė pashė, xhan o shpirt-i im. :I
Si s’tė erdh moj keq pėr mu, se jam djal i ri?
O, s’tė vjen keq moj pėr fėmijė, do t’rritet jetim.
Tradhėtinė e paske pėr fis, paē vehten nė qafė
E s’do t’mendoj ma hiē pėr ty dhe s’do t’kem gjynah.
Midis lulesh moj ty tė zgjodha, besova n’dashni.
O shpirtin tim e mundova, humba gjithė rininė.
Mos kujto pra se ti s’do tė zbardhesh, thinjat kan’ me t’dalė
E sot pėr hatrin e gru’s sime, unė me lot po qaj.
Sa mas dore moj mė ke lanė, si nuk ke mėshirė?
Moj e bukur-a si hanė, ndritė si xhevahir.
Deri kur moj do tė pres, qė tė shof me sy?
E ndoshta kot unė po pres, s’kam me t’pa me sy.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:21 am

115 . Synin si filxhan
I: Synin si filxhan
F’tyra tė ndriēon.
Kur mė del nė xham
Tė dua! :I
Ref.:
I: Tė du’ moj gocė e vogėl
Tė dua!
Tė du’ tė rrish me mua
Tė dua! :I
Kur mė del n’hajat
Shtatin si bajrak.
T’u bona marak
Tė dua!
Ref.:
Tė du’…

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:21 am

116. Vika deti mi gocė
I: E vika deti mi gocė-e
O tallas, tallas-e. :I
I: E mė ka zanė o mi shpirt-o
Sevdaja me gaz-e. :I
Ref.:
O jarnana ni, na, ni, na
Mė don dhe tė du-e.
O jarnana, ni, na, ni, na
Ti qenke pėr mu-e.
E kjo sevdaja mi gocė-e
Qė m’ka zanė me ty-e.
E t’a puth vet’llėn lala
Aman me gjithė sy-e.
Ref.:
O jarnana…
E vika deti mre lal-e
Aman truma, truma.
E kush tė don o mi shpirt-o
O ma shumė se unė-a?
Ref.:
Jarnana…

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:21 am

175
117. Zjarr nė male, zjarr nė kodra
Zjarr nė male, zjarr nė kodra
I: Po n’a vika pasha me lodra. :I
Zjarr nė male, zjarr nė bjeshk-e
Do t’a djegin o Martanesh’n-e.
S’un e djegin Martanesh’n-e
Shtat’ vjeē djali e rrok dyfek’n-e
Mu si gjarpni me nan’ kren-e.
Mahmut Pasha, i rrem dragoi
Tė nan’ malet i kėrkoi

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:22 am

118. Unė e di se ti mu’ mė don
I: Unė e di se ti mu’ mė don :I
I: Ma thot zemra moj sorkadhe :I
I: Ah, pse ti mua m’thua aman jo
Oh tė qafsha moj nazemadhe. :I
Leni nazet, ma jep gushėn!
Hajde t’dalim o dorė pėr dore
Tė dy bashkė o tė marrim fushėn
Der sa t’mrrijmė o nė nji bregore.
Hajde shpirt, hajde moj flutur
Zemra jote tė thėrret.
Unė nuk jam o dhe aq i bukur
Porse kam o njė ēik lezet.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:22 am

119. K’no moj qyqe
Kno’ moj qyqe se po vjen behari
Ē’i ra zjarri, u dogj stani
Unė po qaj pėr bojesmeren.
Gjumi lale gocėn s’po e merr.
Po qaj natėn, lala, po qaj ditėn
Qaj syzezėn lala qė m’ka ikė.
E knon kumria, lal, sabah m’sabah
E na erdh vakti shpirt-o
Pėr me u nda.
Ref.:
Jarnana- ne du’je lalėn e
Jarnana-ne, e tė don lala e
E knon kumria lal
Ditė-o pėr ditė.
E gjithnji goca lal
Po vjen tuj rritė.
Ref.:
Jarnana-ne…

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:22 am

120. Me f’tyrė t’qeshun po mė vjen
I: Me ftyrė t’qeshun po mė vjen
Njė fjalė t’mirė a do t’ma thu’sh :I
I: Oh gjumi natėn, s’po mė merr
Tuj mendu’ a do t’mė du’sh
Aman, do t’mė du’sh. :I
Fjal’t e tua me shumė mall
Ty pėrher kam me t’kujtu’
Oh ta jap fjalėn sa t’jam gjallė
Kurr unė ty s’kam me t’harru’
Aman, me t’harru’.
Ti moj lule nė pranverė
Fjal’t e mija mos harro!
Oh t’a shof f’tyrėn dhe nji herė
Ti prej meje mos u largo
Aman, mos m’harro!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:23 am

121. Bukuri moj bukuri
I: Bukuri moj bukuri
Prishe mendjen djemve t’ri. :I
Jalla, jalla porsi pata
Bukuri me flok’t e gjata
Jalla, jalla porsi rika
Bukurisė na i raftė pika!
Bukuria buzėgaz
I mbush ēunat plot maraz.
Jalla, jalla porsi pata
Bukuria flok’t e gjata.
Jalla, jalla porsi rika
Bukurisė i raftė pika!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:23 am

122. Si bilbili nė pranverė
I: Si bilbili, nė pranverė
Qė kėndon o pa pushue. :I
I: O moj zemėr moj e mjerė
Ē’qenke djegė e pėrvėlue. :I
Pse mė dhe kaqė mundime
Dersa unė s’mundem t’i mbaj-e?
Shumė po hjek kjo zemra ime
Natė e ditė me lot po qaj-e.
Si bilbili baj figan
Edhe gjuha s’mė pushoi.
Mu dogj zemra si pervan
Gjeē xhananin qė kėrkoj.
Tė gjithė tė shofin more xhanan
Asnjeri nuk tė njef.
Je nji lule n’Elbasan
Vetėm kush ka sy tė shef.
Zemrėn time ē’ma ke fikun
Gjynah tate mre xhanan
Myzyri t’u ba ashik
Ty moj lule n’Elbasan.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:23 am

123. Lule t’bukra ka Tirona
I: Lule t’bukra ka Tirona
Na i mbushė bahēet plot me erė. :I
I: Bojė esmere ku t’ka lala
Thu’ja kangės dhe njiherė. :I
Ref.:
I: Mos mė rri i dėshpėru’
Jam e jotja prap tė du’! :I
Reth e qark bahēes ju solla
Pėr me t’pa moj bukuri.
Njė tufė lule pėr ty i mblodha
I kam mbledhė me dashuni.
Ref.:
Mos…
Trandafil moj tė vjen era
Ti na mbush me dashuri.
Unė ty moj tė pėlqeva
Ditė e natė mendoj pėr ty.
Ref.:
Mos…

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:24 am

124. Jam tuj shku me i rrugė tė ngushtė
O jam tuj shku’ me i rrugė tė ngushtė
Ka fillu’ moj me ra shi, aman, aman
Ka fillu’ moj me ra shi.
I: O ma mirė shpirt t’mos ishim pa-e
Sa nė zemėr mė ke hy! :I
O tė lutem, ēfar ke me mu’?
Po tė th’rras moj stambolleshė, aman, aman
Po tė th’rras moj stambolleshė.
O ktheje kryet pak me m’shikjue
Mori zemėr katileshė!
O ne tė dy kishim nji hall
Tė dy zemrat me i bashku’, aman, aman
Tė dy zemrat me i bashku’.
O nė ma daē moj hatrin mue
Prej meje mos me u largu’.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 9:24 am

125. Vajta n’Elbasan
I: Vajta n’Elbasan
Pėr me ble fustan. :I
I: Ishte krizė e madhe goc-e
Veresi s’ma dhanė. :I
Ref.:
I: Fol e mos fol-e
Fol se kam sevda, hajde!
Belin e holl-e
Hajde marshalla! :I
Syri jot i zi,
Vetullėn gajtan.
Shpirtin se ē’ma dogje goc-e
Hallin kush s’ma qan.
Ref.:
Fol…
Kur mė del nė derė
Era jasemin.
Shpirtin se ē’ma dogje goc-e
Hallin s’po m’a din!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖSH TĖ SHQIPĖRISĖ SĖ MESME

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 5 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi